Uutislistaukseen

Seurakunta kutsuu kaikkia vuonna 2023 ja 2024 syntyneitä perheineen ja kummeineen viettämään Mikkelinpäivää

Mikkelinpäivää on perinteisesti vietetty enkelten ja lasten päivänä. Mikkelinpäiväviikonloppuna vietetään seurakunnassa myös valtakunnallista Vauvan päivää. Siksi haluamme kutsua erityisesti kaikki vuonna 2023 ja 2024 sallalaiset vauvat perheineen, kummeineen ja isovanhempineen mukaan. 
 

Aikuinen taluttaa lasta kädestä. Aikuisella on enkelin siivet selässä.

Mikkelinpäivä on tärkeä päivä kirkkovuodessa ja silloin on hyvä muistella omaa syntymäpäivää, kastetta ja omaa suojelusenkeliä. Vauvan Päivän tavoitteena puolestaan on, että perheissä, työpaikoilla, palveluissa ja koko valtakunnassa kiinnitetään huomio vauvoihin – yhteiseen tulevaisuuteemme.

Mikkelinpäivän vietto alkaa yhteisellä perhemessulla klo 11 Sallan kirkossa. Messun jälkeen seurakuntatalolla on tarjolla kirkkolounas - ja kahvit. Perheen pienimmät on huomioitu kirkkolounaalla. 

Perhemessun jälkeen olemme varanneet kaikille kutsutuille vauvoille ainutlaatuisen mahdollisuuden henkilökohtaiseen valokuvaukseen perheen tai kummien kanssa. Valokuvaus on ilmainen ja kuvan saa mukaan. Kuvausta odotellessasi voi nauttia
kirkkolounaasta ja kirkkokahveista tai kivasta puuhasta, jota olemme tapahtumaan valmistelleet. Päivän päätteeksi vauvat saavat mukaansa pienen kylpylahjan.

Virpi Hast
lapsi- ja nuorisotyönohjaaja / lähetyssihteeri
040 354 5619 (Kirkkoherranvirasto)
Tennontie 7
98900 Salla
Kimmo Kieksi
Kimmo Kieksi
kirkkoherra
040 354 5619 (Kirkkoherranvirasto)
Tennontie 7
98900 Salla

23.9.2024 10.10