Yhteisvastuukeräys nuorten unelmien ja tulevaisuuden puolesta
Yhteisvastuukeräys täyttää 75 vuotta. Juhlavuonna keräys tukee nuorten mahdollisuuksia unelmoida ja rakentaa turvallista tulevaisuutta. Suomen suurimpiin kuuluva, vapaaehtoisvoimin toteutettava hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy 2. helmikuuta.
”On välttämätöntä, että nuoret voivat haaveilla elämästään ja maailman tulevaisuudesta. Pahin uhka on apatia, joka tukahduttaa unelmoinnin. Jos nuoret eivät enää jaksa tai uskalla unelmoida, menetämme jotain perustavanlaatuista”, sanoo vuoden 2025 Yhteisvastuu-piispa, arkkipiispa Tapio Luoma.
Harrastukset ja turvallisessa ryhmässä toimiminen auttavat nuoria tunnistamaan vahvuuksiaan ja rakentamaan siten oman näköistä tulevaisuutta. Vähävaraisissa lapsiperheissä harrastamisen esteet ovat taloudellisia. Tutkimusten mukaan köyhyys aiheuttaa Suomessa nuorille stressiä ja sulkee ulos kaveripiiristä. Maailman kriisialueilla taas uhattuna voi olla nuoren koko tulevaisuus. Siksi Yhteisvastuukeräys suunnataan nuorten unelmien ja mahdollisuuksien vahvistamiseen. Puolet keräystulosta ohjataan kotimaahan, puolet maailman kriisialueille.
Itseluottamusta ja taitoja partiosta
Kotimaassa Yhteisvastuukeräys 2025 toteutetaan yhteistyössä Suomen Partiolaisten kanssa. Partio harrastuksena vahvistaa nuorten itseluottamusta ja yhdessä toimimisen taitoja. Keräysvaroilla tuetaan vähävaraisten nuorten leiri- ja varustekuluja, jotta kaikilla olisi yhtäläiset mahdollisuudet harrastamiseen ja sen tarjoamaan kasvuun.
”Nuorten tulevaisuususko ja mahdollisuus unelmointiin ovat nuorten hyvinvoinnin tärkeimpiä indikaattoreita. Yhteiskunta, jossa nuoret pystyvät näihin asioihin, voi todennäköisesti myös kokonaisuutena hyvin ja kestävästi”, sanoo Suomen Partiolaisten toiminnanjohtaja Kati Palsanen.
30% tuotosta käytetään evankelis-luterilaisissa keräysseurakunnissa paikallisten nuorten parissa tehtävään työhön ja seurakunnan sosiaaliseen apuun. Sallassa toimii muun muassa oma partiolippukunta Sallan Erauspojat.
Välittämisen kansanliike
Yhteisvastuukeräyksen avauspäivänä 2. helmikuuta Yle lähettääLinkki avautuu uudessa välilehdessä tasavallan presidentin Alexander Stubbin vetoomuksen klo 12. Ennen tätä vietetään Sallan kirkossa Yhteisvastuun avausmessua klo 11. Messun jälkeen seurakuntatalolla on Yhteisvastuukeräyksen infotilaisuus ja kirkkokahvit. Seuraamme muun muassa tasavallan presidentin tervehdystä sekä saamme tarkempaa tietoa keräyksen kohteista ja ennen kaikkea mahdollisuuksista osallistua mukaan keräykseen.
31.1.2025 11.50